Katarzynki w naszej szkole
Dodane przez aszwedzik dnia 29.11.2021 19:59
Pierniki kojarzą nam się z Toruniem, miastem uznawanym za stolicę tych wypieków, ale zawitały także do Ostródy za sprawą wystawy w ostródzkim muzeum "Świat toruńskiego piernika".
Nazwa piernik pochodzi od słowa pierny, czyli pieprzny. Bo właśnie od słowa pieprz, który był dodawany do ciasta pochodzi nazwa piernik. Tradycyjne składniki tego ciastka to mąka, miód i przyprawy w różnej ilości m.in. pieprz, cynamon, kardamon, anyż gwiazdkowy, gałka muszkatołowa, imbir czy goździki, a także... gorzałka.

Najbardziej znane toruńskie pierniki to katarzynki mające kształt sześciu zlepionych ze sobą medalionów.

Legenda mówi, że jeden z toruńskich piernikarzy zachorował i poprosił swoją córkę Kasię, aby ta zastąpiła go przy pracy. Katarzyna nie mogła znaleźć foremek i wycięła kubeczkiem 6 kółeczek, które ułożyła w piecu. Niestety ,zostały położone za blisko siebie i dlatego zlepiły się w jedną całość. Dziewczyna bardzo się tym zmartwiła, ale zupełnie niepotrzebnie. Nowy kształt pierników bardzo się spodobał i bez problemu sprzedała swoje wypieki. Od tej pory pierniki mające 6 zaokrąglonych boków noszą nazwę katarzynek.

Zainspirowani tą piękną legendą podajemy wypróbowany przepis na pierniczki, które są smaczne, można je długo przechowywać i nadają się także na ozdoby choinkowe.

W naszej szkole katarzynki stały się już tradycją.
Co roku uczniowie starszych klas częstują młodszych kolegów piernikami. W tym roku, pomimo pandemii, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego, również obchodziliśmy katarzynki.

Samorząd Uczniowski pozdrawia i życzy smacznego!