Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. pn.: "Szkoła Promująca Zdrowie", zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. 23 listopada 2009 podpisano Porozumienie o współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej, Ministrem Zdrowia i Ministrem Sportu i Turystyki w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki dzieci i młodzieży.

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
  • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.


Jarzynowo-owocowa wystawa


W ubiegłym tygodniu klasy 0-III zapoznawały się z pracą rolnika i ogrodnika.
Każda klasa urządziła wystawę "darów jesieni". Podziwiajcie, bo tak wesoła, kolorowa i smaczna może być tylko jesień!

Akcja "Poznaję zawody" została zorganizowana w ramach doradztwa zawodowego w klasach 0-III.
Brawo uczniowie! Brawo rodzice!
O tym, jak niszczą dopalacze


3.10.2018 r. Centrum Aktywności Społecznej zorganizowało w naszej szkole warsztaty profilaktyczne "Najpierw się śmieję, później płaczę... O tym, jak niszczą dopalacze" dla uczniów klas III gimnazjum.

Dopalacze to substancje psychoaktywne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Eksperymentowanie z dopalaczami często wynika z braku wiedzy na temat niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia, jakie niesie ze sobą używanie tych substancji. Ponadto dopalacze są bardzo łatwo dostępne w Internecie, co dodatkowo zachęca młodych ludzi do ich zakupu.
Jednocześnie producenci "dopalaczy" w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli - "nie do spożycia przez ludzi", omijając w ten sposób prawo.

Głównym celem warsztatów jest przekazanie uczniom wiedzy na temat zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy oraz wzmocnienie umiejętności skutecznego opierania się pokusie zażywania dopalaczy.

Dzięki uczestnictwu w programie młodzież zyska świadomość powszechności zagrożenia uzależnieniem od dopalaczy oraz otrzyma konkretne narzędzia obrony przed takowym uzależnieniem. Wzmocni swoją umiejętność konstruktywnego radzenia sobie z trudnymi emocjami, przeciwdziałając tym samym pokusie poszukiwania rozładowania napięcia emocjonalnego za pomocą dopalaczy. Nauczy się radzić sobie ze stresem, który może powodować chęć uzyskania szybkiej ulgi za pomocą dopalaczy oraz asertywnie odmawiać osobom zachęcającym do zażycia dopalaczy.


Dzień Chłopaka w II a


Czy to duzi, czy też mali, nasi Chłopcy są wspaniali!
Dzień Chłopaka był w tym roku na sportowo - wspinaczkowo i lodowo. Podczas wspinaczki mnóstwo wrażeń! Lody pyszne! Dzień udany! Trójka klasowa wspaniała!
Opiekę sprawowały p. J. Gąćkowska i A. Kostrzewa.
A dla wszystkich chłopaków - dużo zdrowia i radości :)Warsztaty z pierwszej pomocy w klasach I-III


27 września dzieci z klas młodszych wzięły udział w warsztatach z pierwszej pomocy.
Dowiedziały się, na czym polega praca ratownika medycznego, wykazały się wiedzą nt. telefonów alarmowych, wyposażenia torby ratowniczej itp. Na koniec wykonywały czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa, pozycja bezpieczna).
Dzieci dowiedziały się także, jaki wpływ na zdrowie i życie ludzkie mają używki i inne szkodliwe substancje.
Zajęcia zorganizowała p. Joanna Gąćkowska w ramach doradztwa zawodowego.Zdrowe, wiosenne śniadanie


23. 03. 2018 r. klasy 0-III , jak co miesiąc, samodzielnie wykonywały drugie śniadanie.
Dzisiaj królowały wesołe kanapki.
Były więc zwierzątka, głównie kotki, ale również: misie, motylki, sowy i inne stwory. Wesoła kanapka jest dobrym sposobem, aby przywitać dzień zdrowo i z uśmiechem.Zdrowe śniadanko u maluchów


W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie kl 0-3 PSP 23.01.2018 r.przygotowali śniadanie z produktów przyniesionych z domu.

Nie zabrakło zdrowej żywności: pomidorów, ogórków, rzodkiewki, jajek, sałaty, sera, chudej wędliny, szczypiorku i świeżego pieczywa. Zwieńczeniem zajęć było wspólne konsumowanie śniadania.

Opiekunami były wychowawczynie klas 0-3.Uwaga! Wiadomości jeszcze świąteczne.


Na drugim piętrze można podziwiać naszą "zdrową choinkę".

Ozdobili ją uczniowie klasy I a, II a i III c w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie".

Wesołe owoce powstawały od Dnia Życzliwości (czyli od listopada).
Promujmy zdrowie!

Akcję przygotowała p. J. Gąćkowska.

Nie pal! Nie truj!


Pod takim hasłem odbyło się dzisiaj, 12.12.2017 r. spotkanie ze specjalistką ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku, p. Anną Szablewską.

Prelekcji wysłuchali uczniowie klas 5a i 5b, uczestnicząc również w projekcji trzech filmów, które wywołały duża reakcję zgromadzonych piątoklasistów, których rodzice, niestety, palą papierosy.

Uczniowie otrzymali także dla swoich rodziców i bliskich ulotki informujące o skutkach nałogu tytoniowego dla palącego, jak i osób biernie palących, czyli domowników.

Spotkanie profilaktyczne zorganizowała p. Katarzyna Krok.


Święto jabłka


30 listopada uczniowie klasy II a i III c zachęcali do wzbogacenia codziennej diety w jabłka.

Dzieci przekonywały, że oprócz walorów smakowych mają niezliczone ilości cennych witamin, minerałów i dobroczynnie działają na nasze zdrowie.
"Na lepszą pamięć i dobry nastrój?
Jabłka.
Żeby mieć mocniejsze serce?
Jabłka.
Zamiast tabletki na przeziębienie?
Jabłka. Te owoce są jak superpigułki."

Akcję w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" przygotowały p. D. Proszowska i B. Miarka
Tego dnia uczniowie wykonywali "uśmiechnięte jabłuszka", które przed świętami ozdobią "Życzliwą choinkę"

Konkurs "Cenię jabłka"


We wtorek 28 listopada uczniowie klas 0 - III rywalizowali w szkolnym konkursie "Cenię zdrowie".

Dzieci musiały wykazać się wiedzą dotyczącą zasad zdrowego odżywiania, higieny oraz właściwego spędzania wolnego czasu.

Wyniki konkursu
I miejsce: ex aequo Ksawery Fogielman i Tymon Stępnik - oddział przedszkolny, Krzysztof Nieznański - I b, Aleksandra Bareła - II a, ex aequo -Julia Kobus III a i Magdalena Kuśmierz - III c

II miejsce: Maria Mielczarek - oddział przedszkolny, Antoni Koćwin - I b, Dominika Ryter - II a, Dominika Wójcik - III c

III miejsce: Julia Ryszka - I a, Filip Jasnos - II a, Wiktoria Burzyńska - III b

Konkurs zorganizowały p. D. Proszowska i B. Miarka.

III Radomszczański Festiwal Piosenki o Zdrowiu


27 listopada w MDK w Radomsku odbył się III Radomszczański Festiwal Piosenki o Zdrowiu zorganizowany przez PCK we współpracy z lokalnymi instytucjami: Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna, Szkołą Muzyczną i MDK.

Konkurs przewidziany w dwóch kategoriach wiekowych: od 6 do 9 lat i od 9 do 15 lat. Uczestnicy występowali indywidualnie, w duetach lub w grupach do pięciu osób.

W kategorii wiekowej 10-15 lat III. miejsce zajęła Zuzanna Pachulska, Julia Stępińska i Roksana Banaszczak z kl. 6b.
Dziewczęta do konkursu przygotowała p. Marzenna Musiał.
Gratulujemy!!!
/zdj. z www.radomsko.naszemiasto.pl/

Spotkanie z dietetykiem


24 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III gościli panią dietetyk.

Prawidłowe zasady odżywiania, najczęściej popełniane błędy, dobór odpowiednich produktów to zagadnienia, których dotyczyła dyskusja. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu prelekcji, dzieci mogły zadawać pytania dotyczące prawidłowej diety.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Radomsku za umożliwienie przeprowadzenia prelekcji z udziałem p. Agaty Kasperczyk.

Wystawa pokonkursowa "Reymont na zdrowie"


Żyj smacznie i zdrowo!
Niech zdrowie zagości w naszej społeczności!
Piękny umysł, zdrowe ciało - gdy witamin w nim niemało!


Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej prac plastycznych międzyszkolnego konkursu o racjonalnym żywieniu dla uczniów klas IV - VII na ulotkę informacyjną, zorganizowanego w ramach obchodów Roku Reymontowskiego przez p. A. Łacisz, p. M. Terkę, p. A. Głogosz.

Na konkurs napłynęło 40 prac - na wystawie prezentujemy najciekawsze oraz nagrodzone ulotki. Są wśród nich także dzieła naszych uczniów.

Zapraszamy do oglądania i skorzystania ze zdrowych porad!


Rozstrzygnięcie konkursu na ulotkę


16.11.2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie miejskiego konkursu "Reymont na zdrowo" dla uczniów kl. IV - VII szkół podstawowych w kategorii ulotka informacyjna. Na konkurs napłynęło 40 prac z radomszczańskich szkół podstawowych.

Konkurs był jedną z kolejnych imprez towarzyszących obchodom Roku Reymontowskiego w naszym mieście, objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomsko.
W jury konkursu zasiedli nauczyciele naszej szkoły, zaś nagrody i dyplomy mieli zaszczyt wręczyć przedstawiciele Rady Miejskiej w Radomsku: p. Jan Suwart - sekretarz i p. Artur Werner - wiceprzewodniczący oraz dyrektor naszej szkoły p. Izabela Iwanowicz.

Nagrodzeni:

I.m. - Nikola Burzyńska z PSP nr 4 i Wiktoria Poteralska z PSP nr 2
II.m. - Natalia Piechowicz z PSP nr 9 i Nikola Piekarska z PSP nr 2
III.m. - Natalia Podawca z PSP nr 5 i Magdalena Kapica z PSP nr 7
wyróżnienia - Wojciech Woźniak z PSP nr 4 i Lena Urbaniak z PSP nr 9.

Gratulujemy!!!

Konkurs zorganizowały: p. Anetta Łacisz, p. Mariola Terka, p. Agnieszka Głogosz i p. Błażej Badowski.

Na głównym korytarzu szkolnym, na parterze można obejrzeć wystawę pokonkursową prac plastycznych - ulotek informacyjnych o zdrowym stylu życia i właściwym odżywianiu.
Zapraszamy do oglądania!
Dietetyk i pokaz taneczny


16.11.2017 r.
W przerwie konkursu wiedzy o racjonalnym żywieniu "Reymont na zdrowo" uczestnicy, ich opiekunowie - nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem p. Karoliną Gontkowską,
która udzieliła wskazówek, jak prowadzić zdrowy styl życia, aby był przyjemny i korzystny dla naszego organizmu.

Obejrzeliśmy również prezentacje multimedialne poświęcone cukrzycy, składnikom antyodżywczym, wodzie i innym napojom, GMO, a także złodziejom witamin.

Atrakcją spotkania był pokaz taneczny w wykonaniu dziewcząt z kl. 6a: Weroniki Stawskiej, Oli Święs, Julii Skóry, Pauliny Sosin, Patrycji Piaseckiej, Oliwii i Wiktorii Kępy oraz Oliwii Korpalskiej.

Dekoracje na oknach przygotowali uczniowie klas II-III w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie".

Zaproszeni goście mogli również poczęstować się zdrowymi i pysznymi przekąskami: surówkami, sałatkami, owocowymi koreczkami, a nawet spróbować ciasteczek owsianych i cista z mąki orkiszowej - przygotowanych przez naszych uczniów i ich rodziców.
Serdecznie dziękujemy!


Reymont na zdrowo


16.11.2017 r. o godz. 9 w naszej szkole odbył się miejski konkurs wiedzy o racjonalnym żywieniu pt. "Reymont na zdrowo".

Konkurs zorganizowano w ramach obchodów Roku Reymontowskiego. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywności i aktywności fizycznej na zdrowie dzieci i młodzieży.

Hasło przewodnie "Zdrowo się odżywiam" towarzyszyło zmaganiom uczniów kl. IV - VII w dwóch kategoriach: wiedzy i projektu ulotki informacyjnej o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia.

Na napisanie testu uczestnicy mieli 30 minut, zaś w jury konkursu zasiedli: nauczyciele przyrody i biologii, dietetyk, pielęgniarka.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Radomsko, a swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Rady Miejskiej: p. Jan Suwart - sekretarz oraz p. Artur Werner - wiceprzewodniczący.

W konkursie wiedzy najlepsi okazali się:

I.m. - Natalia Czaińska z PSP nr 1,
II.m. - Karolina Stępień z PSP nr 9,
III.m. - Michalina Kempska i Igor Mossur z PSP nr 4,
wyróżnienia - Zuzanna Szurc z PSP nr 6 oraz Dominika Motłoch z PSP nr 4.


Gratulujemy!!!

Imprezę poprowadziła Julia Ławrynowicz z kl. 3b gimnazjum.
Konkurs zorganizowały: p. Anetta Łacisz, p. Iwona Salińska, p. Mariola Terka, p. Agnieszka Głogosz i p. Błażej Badowski.


Śniadanie daje moc


8 listopada uczniowie klas 0 - III z wychowawczyniami wzięli kolejny raz udział w ogólnopolskiej akcji.

Od rana pachniało, aż ślinka ciekła. Kolorowe kanapki, pyszne sałatki warzywne i owocowe, pasty jajeczne oraz twarożki zachęcały do jedzenia. Zdrowe śniadanka nie tylko pięknie wyglądały, ale szybko znikały. Po takim posiłku można pracować. Pamiętajmy - " Śniadanie daje moc".


Jedzmy ciemne pieczywo!


W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie kl. 3b przynieśli z domu własne produkty i każde dziecko zrobiło dla siebie śniadanie.

Okazało się że dzieci lubią warzywa i owoce. Chętnie jedzą też ciemne pieczywo!
Na stołach nie zabrakło też wędlin, jaj, serów, powideł. Wspólna degustacja dała wiele radości uczniom.

Zajęcia odbyły się pod opieką wychowawcy p. Moniki Marat - Fortuny.Zdrowe śniadanie w szkole


W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie klasy I b przygotowali zdrowe i świeże drugie śniadanie składające się z kolorowych warzywnych dodatków tj. papryka,pomidor, ogórek, rzodkiewka, sałata.

Samodzielnie wykonane kanapki wszystkim bardzo smakowały, a w szkole pachniało jeszcze przez kolejne lekcje.25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za namiFinał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W tym roku, zebrane pieniądze podczas 25. Finału WOŚP, przeznaczone będą na ratowanie zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.


Na ulicach naszego miasta mogliśmy spotkać wolontariuszy z naszej szkoły, zaś najwięcej nas było w MDK podczas koncertu finałowego - podziwialiśmy zespoły taneczne "Dystans" i "Extasa", Grupę Break Dance "Dropsy Squad" oraz pary ze Studia Tańca Towarzyskiego "Etiuda".

Wśród artystów na scenie i wolontariuszy przed MDK-iem wypatrzyliśmy naszych uczniów, którzy robili sobie pamiątkowe selfie z prezydentem miasta.

/Dziękujemy za zdj. www.radomsko.naszemiasto.pl oraz www.radomsko.pl/"Bezpieczne ferie zimowe"


Pod takim hasłem odbył się w piątek,13.01.2017 r. apel dla klas 0-III. Były piękne piosenki zimowe, zabawy oraz przestrogi na ferie. Nie zabrakło życzeń miłego wypoczynku i bezpiecznego powrotu do szkoły. Spotkanie przygotowały klasy III a i III c pod opieką p. J. Gąćkowskiej i B. Solińskiej.


Wykorzystujemy zimową aurę na wf-ie.


Ponieważ dzisiaj, 12.01.2017 r. już drugi dzień próbnych egzaminów gimnazjalnych, wszyscy chodzą na paluszkach, żeby nie przeszkadzać trzecioklasistom.

Uczniowie kl. 6a pod opieką p. Joanny Jagielskiej wyszli na lekcji wf na dwór i na boisku lepili bałwany. Śniegu było w sam raz, starczyło nawet na śnieżki i wielką bitwę.
Dziewczyny nie oszczędzały ani siebie, ani pani Joasi.


Och, spoglądaliśmy przez okno z dziką zazdrością...Warsztaty psychologiczne dla uczniów


16.12.2016 r. uczniowie kl. I gimnazjum oraz kl. 6 uczestniczyli w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku. Pierwszoklasiści z kl. 1c rozmawiali o przemocy rówieśniczej, zaś szóstoklasiści mieli zajęcia pt. "Stres i sposoby radzenia sobie z nim".


Scrabble w szkole
Dnia 25 listopada 2016 r. odbyły się XI Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble dla dzieci i młodzieży organizowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

W zawodach tych startowała Martyna Dawidziak, uczennica klasy 1a naszego gimnazjum, która zajęła 6 miejsce na 26 osób startujących w zawodach.
Opiekę nad uczennicą w czasie zawodów sprawował instruktor Artur Kwiatkowski.

Nasz Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 3 wspólnie z MOSiR-em w Radomsku realizuje projekt "Scrabble w szkole". Platforma www.scrabblewszkole.pl jest to platforma ogólnopolskiego projektu skupiającego ponad 1000 szkół działających pod egidą Polskiej Federacji Scrabble i firmy Mattel.

W naszej szkole opiekę nad kołem scrabblowym sprawuje p. Alina Płaszczyńska.


Mikołajkowy Turniej Sportowy


8 grudnia 2016 roku nauczyciele wychowania fizycznego Joanna Jagielska, Radosław Bajon, Bartłomiej Wąsek - biorący udział w projekcie sportowym Mały Mistrz - zorganizowali uczniom edukacji wczesnoszkolnej Mikołajkowy Turniej Sportowy.Wyścigi odbywały się w wesołej atmosferze, ale walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta. Doping rówieśników pomagał w rywalizacji, a zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
W zawodach pomagał dzieciom św. Mikołaj częstując wszystkich słodyczami.Mikołajkowy Turniej


6 grudnia w hali sportowej w ZS-G nr 4 odbył się Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw o Puchar Prezydenta Miasta Radomska. W zawodach uczestniczyło 10 drużyn ze szkół podstawowych. Konkurencje polegały, m.in. na: toczeniu piłki lekarskiej, biegu slalomem, biegu na czworakach czy rzucie piłką do kosza. Nasza drużyna wywalczyła VII. miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Zabawa była doskonała, a rywalizacja bardzo zacięta.

                    


Życzliwa choinka


Zapraszamy do podziwiania ŻYCZLIWEJ CHOINKI, która znajduje się na II. piętrze w naszej szkole, a powstała w wyniku prac uczniów klas 0-3 w Dniu Życzliwości.XXV Olimpiada PCK


18 listopada 17 członków SK PCK wzięło udział w etapie szkolnym XXV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

Trzech uczniów otrzymało taką sama liczbę punktów. Na kolejnym etapie, etapie rejonowym szkołę może reprezentować tylko jeden uczeń, dlatego przeprowadzono dogrywkę i wygrała ją Maja Podolak z klasy 3c PG.

Ponadto Maja przeprowadziła akcję sportową na terenie szkoły w kl. 3a PSP.
Opiekun SK PCK - p. Urszula PokoraJak udzielić pierwszej pomocy?


30.11.2016 r. uczniowie klas I gimnazjum wzięli udział w dwugodzinnym szkoleniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Szkolenie poprowadził wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomsku p. Stanisław Kempiński.

Zajęcia zorganizował p. Radosław Bajon
Dzień Życzliwości u nas


22 listopada przedstawiciele klas 0-III wspólnie wykonywali "życzliwe Aniołki" z okazji Dnia Życzliwości.

Dzieci stwierdziły, że dobroć, przyjaźń, uśmiech i życzliwość należy okazywać codziennie, a nie tylko od święta. Informacje na temat tej tradycji zostały odczytane w każdej klasie. Życzliwe Aniołki zawieszone będą na choince, która pojawi się tuż przed Dniem Anioła, 5 grudnia.

Zapraszamy do oglądania aniołków i odczytywania ważnych słów, które przyniosą ze sobą.

Dzień Życzliwości przygotowały panie: J. Gąćkowska i I. Wilk.Znajdź się wśród życzliwych!


Są dwie szkoły: jedni twierdzą, że ludzie to gatunek z natury zły, drudzy - przeciwnie, że rodzimy się z gruntu dobrzy i tylko niesprzyjające życiowe okoliczności budzą w nas z czasem demony. Nie ma dowodów naukowych ani na potwierdzenie jednej, ani drugiej tezy, jednak szczególnie 21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości, warto przychylić się do tej drugiej opinii.

Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i - tak na próbę - okazać komuś bezinteresowną życzliwość.

Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania - nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.


Mniam..., czyli pysznie i zdrowo w 6b.


Listopadowe dni przyniosły nam pochmurną i kapryśną pogodę. W takie dni łatwo o przeziębienie i ponury nastrój. Jak sobie z tym poradzić? Może przy pomocy smakowitych i pięknie podanych posiłków?

Uczniowie klasy 6b przygotowywali dzisiaj takie dania w czasie zajęć z wychowawcą p. Elżbietą Nowak.
Oj, działo się!

Na ławkach zamiast podręczników pojawiły się akcesoria kuchenne, a w całej sali pachniały cytrusy i inne owocowe smakołyki. Wszyscy uczniowie w skupieniu wzorowo pracowali. A później zajadali się pysznymi sałatkami owocowymi, pełnymi witamin i soli mineralnych.

A jak te smakowitości ślicznie wyglądały...Zdrowo jemy!


17.11.2016 r. w kl. II b PSP 4 pod opieką wychowawcy klasy p. M. Marat-Fortuny odbyły się zajęcia przeprowadzone przez wolontariuszy PCK z ZSE-E w Radomsku.
Koordynatorem zajęć była p. Agata Kempska.


Liczne zabawy edukacyjne, krzyżówki, prace plastyczne i odgadywanie za pomocą dotyku warzyw i owoców miały na celu promowanie edukacji prozdrowotnej. Dzieci mogły wykazać się wiedzą dotyczącą wykorzystania zdrowej żywności w życiu codziennym. Ważnym elementem zdrowia jest ruch. Uczniowie ćwiczyli i tańczyli przy muzyce z repertuaru dziecięcego.

Zajęcia dały im wiele radości i pozytywnej energii oraz wzbogaciły w wiedzę o zdrowiu i uczyły współpracy w grupie."Segregujemy i rysujemy"


16 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku podsumowano zorganizowany przez PGK konkurs na komiks edukacyjny "Segregujemy i rysujemy". Na konkurs wpłynęło 26 prac ze szkół z Radomska, Strzałkowa, Dziepółci i Gomunic. Głównym celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska, segregacją odpadów, recyklingiem oraz ekologią wśród dzieci i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Należało samodzielnie zaprojektować i wykonać dowolną techniką rysunkową komiks, ilustrujący prawidłową segregacje odpadów, dbałość o środowisko i ochronę przyrody. Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Miara z kl. III b, która otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół gimnazjalnych. Opiekunem merytorycznym była p. Iwona Salińska. Gratulujemy!!! /Za zdj. dziękujemy p. Jackowi Porzeżyńskiemu/


Wszyscy jedzą zdrowo


8 listopada, jak co roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie Daje Moc".

Na korytarzu roznosił się apetyczny zapach przygotowywanych przez najmłodszych uczniów posiłków.


Śniadanka były smaczne, zdrowe i bardzo kolorowe, dostarczyły dzieciom wiele energii na cały pracowity dzień.W każdej klasie przypomniano również o wartościach odżywczych jabłek jako ważnego elementu całodniowej diety.

Tutaj na zdjęciach śniadanko w kl. 2a a i 1 a.

Smacznego!
Zdrowe i smaczne śniadania


08.11.2016 r. uczniowie kl. 2b oraz 3b i 3c szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami przygotowywali zdrowe posiłki w ramach projektu "Śniadanie daje moc".

Wykorzystali różnorodne zdrowe produkty: pomidory, ogórki, sałatę, rzodkiewkę, miód, oliwki. Tworzyli niezwykle ciekawe kompozycje, pomysłom nie było końca, np. biedronki z pomidorów, ośmiornica z parówki, buźki myszki z jajek, kotki z serka itp.

Estetycznie wykonane śniadanie zostało ze smakiem skonsumowane, a w całej szkole rozchodził się przepyszny zapach.
Wszyscy od razu byli głodni... (a najbardziej chyba w pokoju nauczycielskim).


Jabłko to zdrowie!


Anglicy mawiają: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny. Nasi dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia - rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia.

Także nasi uczniowie zachęcali dzisiaj (8.11.2016 r.) swoich kolegów do jedzenia jabłek, bowiem są to owoce bogate w witaminy i pyyyyszne!

Ciekawostka:
Te bogate w liczne witaminy owoce były też przysmakiem starożytnych Rzymian i Greków. Nasi przodkowie nie byli gorsi - w wykopaliskach Biskupina znaleziono ślady jabłoni rosnących tam już ok. 1600 r. p.n.e. Obecnie wartości odżywcze i prozdrowotne działanie polskich jabłek są doceniane w wielu innych krajach, ponieważ Polska jest jednym z głównych producentów tych owoców na świecie.

W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Smacznego!Śniadanie Daje Moc!


Codzienne śniadanie pomaga dobrze zacząć dzień, dlatego 7. 11. 2016 r. rozpoczął się w klasie II c od przygotowania wspólnego drugiego śniadania.

Wzięliśmy w ten sposób udział w akcji "Śniadanie Daje Moc".


Przyniesione produkty umyliśmy, obieraliśmy i kroiliśmy, aby następnie zrobić pyszne kanapki oraz sałatki warzywne i ze smakiem je zjeść.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci lepiej się koncentrują i mają energię do nauki i zabawy.

Wychowawca p. Danuta Proszowska.Strzykawki w Zerówce


26 października br. w Oddziale Przedszkolnym gościła pielęgniarka - p. Marzena Delczyk - mama Kubusia Delczyka.

Wszystkie dzieci mogły oswoić się z zastrzykami, strzykawkami, słuchawkami lekarskimi. Wszystkim też pani pielęgniarka zmierzyła ciśnienie.
Na szczęście - wszyscy są zdrowi!!

Spotkanie z ciekawymi osobami zaczyna być tradycją w naszej Zerówce, a w dodatku są to rodzice naszych przedszkolaków - tym ciekawsze są te zajęcia.

Wniosek: bardzo fajnych mamy rodziców!

Zapraszamy częściej!
"Bądź bezpieczny na drodze!"


Od września uczniowie kl. 4-6 SP i kl. I-III PG przygotowywali plakietki na konkurs techniczny "Bądź bezpieczny na drodze".

Komisja konkursowa po długich naradach przyznała następujące miejsca:

Kategoria - szkoła podstawowa:

I.m. - Jakub Szwedzik kl. 4b
II.m. - Olga Arndt kl. 5b
III.m. - Bartosz Fortuna kl. 6b

Kategoria - gimnazjum:

I.m. - Maciej Szymczykiewicz kl. III c
II.m. - Weronika Suwała kl. III a
III.m. - Karolina Rybiałek kl. III a.Gratulujemy pomysłowości i ciekawego wykonania!

Konkurs zorganizowała p. Dorota Wędzonka, nauczyciel techniki.
Bądź widoczny = bardziej bezpieczny!


28 października uczniowie klas 0 - III uczestniczyli w apelu poświęconym bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Uczniowie klas II a i II b pod kierunkiem pań Iwony Łęskiej i Moniki Marat -Fortuny przypomnieli podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię i inne przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Zwrócili również uwagę na konieczność noszenia znaczków lub kamizelek odblaskowych po zmroku.
Zdrowe jesienne surówki


28.10.2016 uczniowie kl. II b przygotowali jesienne surówki z sałaty, ogórka, marchwi, orzechów, natki i miodu. Samodzielnie uczyli się kroić, trzeć na tarce, łupać orzechy.

Zajęcia promowały zdrowy sposób odżywiania, uczyły zaradności, estetyki i samodzielności. Efektem były smakowite zdrowe surówki.
Zajęcia prowadziła p. Monika Marat-Fortuna.Światowy Dzień Walki z Głodem


18.10.2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Walki z Głodem.
Członkowie SK PCK pod okiem opiekuna p. Urszuli Pokory przygotowali pyszne kanapki, którymi częstowali uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Chałeczka z miodem i serkiem smakowała wszystkim wyśmienicie.


Celem obchodów jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.
Organizowanie obchodów Dnia poparło w 1980 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ z uwagi na fakt, że „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę” (rezolucja 35/70 z 5 grudnia).

Lata 1997-2006 i 2008-2017 (rezolucja 62/205 z 19 grudnia 2007) zostały ogłoszone przez Zgromadzenie "Dekadami Walki z Ubóstwem".Makiety w kl. 2b


Po wycieczce do Niesulowa i obserwacji przyrody uczniowie klasy II b wykonali makiety lasu z użyciem plasteliny.
Umieścili na nich mieszkańców lasu, drzewa, grzyby, krzewy. Pomysłów było wiele, czyli nauka nie poszła w las.

Prace wykonane zostały pod kierunkiem p. M. Marat - Fortuny.


Drugoklasiści w Niesulowie


11 października klasy II a i II b pod opieką pań: Iwony Łęskiej, Moniki Marat - Fortuny i Agnieszki Kostrzewy odwiedziły Nadleśnictwo Gidle w Niesulowie.

Uczniowie mogli na żywo zobaczyć to, czego aktualnie uczą się na zajęciach lekcyjnych. Pan leśnik odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez dzieci, opowiadał o warstwowej budowie lasu, rosnących roślinach i zwierzętach żyjących w pobliskich lasach. Uczniowie również mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat lasu.

Mimo niesprzyjającej pogody pobyt w leśniczówce był udany, a przekazana w ciekawy sposób wiedza na dłużej zostanie w pamięci uczniów.Segregacja na tabletach w 5b


6.10.2016 r. uczniowie kl. 5b wzięli udział w niezwykłych warsztatach ekologicznych w ekopracowni.
Gościliśmy dzisiaj w naszej szkole p. Beatę Bartosiak z firmy ETADO Recykling z Warszawy oraz p. Magdalenę Jurek i p. Agnieszkę Orzińską z PGK Radomsko.

Na początku piątoklasiści wysłuchali krótkiego wykładu o segregacji odpadów, a następnie wzięli udział w grze edukacyjnej pt. "Edukacja segregacja".
Uczniowie otrzymali tablety, na których grali, prawidłowo segregując odpady i wykorzystując zdobytą podczas prelekcji wiedzę.
Po dwóch dogrywkach zwyciężyła Julia Stępińska i w nagrodę otrzymała zestaw ekologicznych gadżetów, a wszyscy uczestnicy spotkania - ekologiczne plany lekcji.
Szkoła za udział w grze ekologicznej nagrodzona została pojemnikiem na odpady aluminiowe.

Warsztaty prowadzone były nieodpłatnie.
Zajęcia zorganizowała p. Iwona Salińska.
"Segreguję, środowisko szanuję!"


29.09.2016 r. w klasach I-III PSP odbył się ekologiczny konkurs wiedzy ph. "Segreguję, środowisko szanuję". Celem konkursu było utrwalenie zasad segregacji odpadów. Uczniowie kolorowali odpowiednio pojemniki, "umieszczali w nich" odpady, wykazywali się znajomością pojęcia "recykling" oraz projektowali zabawki ze zużytych materiałów.

Wyniki konkursu:
I miejsce: Wiktoria Gal I a, Wiktoria Burzyńska II b, Liliana Biała II a, Nikola Ciastko III b, Maja Cieciora III c

II miejsce: Weronika Gołębiowska Ia, Oliwier Habel II b, Lena Król II c, Faustyna Barońska III a, Kacper Rochowski III b

III miejsce: Katarzyna Bareła I a, Kaja Grabowska IIc, Maja Jaskórzyńska IIIa ,Kinga Szafruga III c

Wyróżnienia: Filip Jasnos I a, Natalia Gładka II a

Konkurs zorganizowały: p. Monika Marat-Fortuna i p. Danuta Proszowska.
Tematyce segregacji odpadów towarzyszy akcja Małego Samorządu Uczniowskiego, który ustawił kosze do segregowania na II piętrze.
Piękna nasza Polska cała!


27.09.2016 r. kolejne klasy - kl. 5a i 6b - pod opieką wychowawczyń p. E. Nowak, p. A. Łacisz i p. I. Salińskiej wybrały się na jesienną wycieczkę przyrodniczą; tym razem do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
Wycieczkę zorganizowała p. Agnieszka Szwedzik.


Pierwszym punktem programu było zwiedzanie rezerwatu "Niebieskie Źródła", który obejmuje baseny źródliskowe, rozlewiska i lasy olszowe wraz z kanałami i borami. Dawniej rezerwat nazywany był Modrymi Wodami. Na ścieżce dydaktycznej uczniowie pokonali 5 przystanków na grobli spacerowej. Uwagę wszystkich przyciągnęły wywierzyska, czyli źródła krasowe.

Ciekawostka: kolor wód w Niebieskich Źródłach zależy od pory dnia oraz pogody.

Następnie nasi uczniowie przespacerowali się po zaporze na rzecze Pilicy w Smardzewicach oraz odwiedzili molo na Jeziorze Sulejowskim (już nie zalewie).

Na zakończenie czekała ich podziemna trasa w Grotach Nagórzyckich, czyli sztucznych wyrobiskach w dawnej kopalni piasku.
Wg lokalnych przekazów groty mogą liczyć ok. 200 lat, panuje w nich temp. ok. 9 stopni C i duża wilgotność powietrza (ok. 65-85%).

Jak widać na zdj., pogoda dopisała i selfi nad zalewem wyszły fantastycznie.

/zdj. p. I. Salińska, p. E. Nowak/Lekcja ekologii w MDK


23.09.2016 r. nasi czwartoklasiści pod opieką wychowawczyń odwiedzili MDK w Radomsku i wzięli udział w spektaklu ekologicznym pt. "Lekcja ekologii".

Przedstawienie zostało przygotowane w ramach programu edukacyjnego o tematyce ekologicznej Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Miasta Radomska.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda droga śmiecia od wyrzucenia go do kosza (odpowiedniego, bo segregujemy odpady) do ponownego przetworzenia na np. papier toaletowy.
Dzieci pomagały artystom segregować odpady, uczestniczyły też w różnych częściach programu - z naszej szkoły na scenę trafił Dawid z kl. 4b.

Przedstawienie przygotowało Studio Małych Form Teatralnych Sztuka z Trzebini pt. "Czy śmieci muszą nas zasypać?".

/zdj. A. Szwedzik/Zdobyliśmy Fajną Rybę i mnóstwo pamiątek sprzed milionów lat!


21.09.2016 r. - na pożegnanie kalendarzowego lata - uczniowie kl. 6a i 5b pod opieką wychowawców: p. M. Musiał i p. G. Dettlaff oraz p. A. Szwedzik odwiedzili Przedborski Park Krajobrazowy.

Zwiedzanie zaczęliśmy od zdobycia najwyższego wzniesienia województwa łódzkiego, czyli Fajnej Ryby (wszyscy weszli o własnych siłach!) i podziwiania malowniczych krajobrazów - bo zza chmur wyszło słońce. P. Dorota Badura - przewodnik z PPK zwróciła uczniom uwagę na właściwe zachowanie w lesie wobec fauny i flory oraz w sytuacjach znalezienia np. zwierzęcia we wnykach. Sprawdziła też wiedzę naszych podopiecznych o budowie lasu, roślinach i zwierzętach chronionych oraz formach ochrony przyrody.Następnie wybraliśmy się do rezerwatu "Murawy Dobromierskie" (powierzchnia 36,29 ha) - to rezerwat stepowy z roślinnością nawapienną, która daje doskonałe warunki rozwoju wielu gatunków zwierząt, głównie owadów (nas nie gryzły!).

Po ok. 5 km dotarliśmy do rezerwatu "Bukowa góra" - to rezerwat tzw. częściowy i tworzy go stary las bukowy, w którym drzewa liczą ponad 200 lat.

I właśnie w tym miejscu odkryliśmy pozostałości roślin i zwierząt sprzed milionów lat - powalone przez burze stare drzewa odsłoniły pod korzeniami stanowiska geologiczne pełne skamielin i skamieniałości. Prawie każdy z nas wykopał lub znalazł w pobliżu skamieniałe muszle, odciski roślin czy ślimaków w wapieniach (pamiątka doskonała - samodzielnie wydobyta i prawdziwa).

Pogoda sprawiła nam niespodziankę i zrobiło się bardzo gorąco. Ognisko, pieczenie kiełbasek i pianek oraz gry i zabawy na terenie ośrodka były świetnym dopełnieniem dzisiejszej wycieczki.

Wycieczkę zorganizowała p. Agnieszka Szwedzik.

PS. Niestety, grzybów brak.Sprzątanie świata - Polska 2016


16 września ruszyła 23. edycja akcji "Sprzątanie świata - Polska", która przebiega pod hasłem "Podaj dalej... drugie życie odpadów".Głównym jej przesłaniem jest:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

W naszej szkole udział w akcji wzięli uczniowie kl. IV - VI. Pod opieką p. Iwony Salińskiej na lekcjach przyrody wyposażeni w worki do segregacji odpadów oraz rękawiczki porządkowali tereny wokół oraz w najbliższym sąsiedztwie naszej szkoły.
Czwartoklasiści z kl. 4b zaczęli już na pierwszej lekcji i najwięcej uzbierali butelek - plastikowych i szklanych oraz foliowych opakowań po słodyczach, bułkach i chipsach.Zatańcz z klasą w swojej szkole


13.09.2016 r. odwiedzili nas instruktorzy HAJDASZ Centrum - Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier z Łodzi. Dziewczęta zaproponowały najmłodszym wyjątkowy taneczny program edukacyjno-wychowawczy. W ciekawy i nietuzinkowy sposób wyjaśniły, na czym polegają zasady gry fair play.


Muzyka w zerówce


6.09.2016 r. zajrzeliśmy do naszej Zerówki.
Akurat najmłodsi mieli zajęcia muzyczne z p. Marzenną Musiał.

stat4u